Druhy rýb - Amur

Amur biely (Ctenopharyngodon idella) je na Slovensku nepôvodný druh kaprovitých rýb. Do bývalého Československa bol dovezený hlavne z dôvodu jeho rastlinožravosti, a to za účelom likvidácie porastov rákosia.

Telo amura je podlhovasté, valcovitého tvaru. Hlavne mladšie jedince sú veľmi podobné jalcom. Hlava má široké a dlhé ploché čelo, veľmi nízko posadené oči. Chrbát je tmavozelený, boky zlatavé, brucho biele. Vo svojej domovine môže dosiahnuť dĺžky až 150 cm a hmotnosti 50 kg. V slovenských podmienkach je to však menej. Najväčší jedinci v našich vodách dorastajú dĺžky okolo 100 cm a hmotnosti 10 - 15 kg. Dožíva sa veku až 15 - 20 rokov.

Pôvodný areál rozšírenia amura je východná Ázia, povodie rieky Amur a Čínska ľudová republika. Stadiaľ bol postupne rozširovaný na územie vtedajšieho Sovietskeho zväzu. Do Československa bol po prvýkrát vysadený roku 1961. Darí sa mu v teplejších vodách a je možno konštatovať, že sa výborne aklimatizoval. Vyskytuje sa v nádržiach, tôňach, odstavných ramenách aj veľkých riekach.

V prvých dňoch po vyliahnutí sa živí prevažne zoo-planktónom. Neskôr postupne prechádza na rastlinnú stravu, ktorú tvoria prevažne vodné rastliny a vláknité riasy. Pokiaľ je chovaný v kaprových rybníkoch, konzumuje aj krmivo predkladané kaprom.

zdroj: wikipedia.org

Druhy rýb

Dnes je Nedeľa
16. 6. 2019

Zmeniť témuPrihlásenie

Prihl. meno

HesloRegistráciaAnketa

Ulovili ste už sumca s hmotnosťou nad 10kg?

Áno: 635 ľudí


Nie: 594 ľudí


Spolu hlasovalo:
1229 ľudí
Podmienky používania | Zásady ochrany osobných údajov | www.rybacka.eu | Webdesign: Polaris | Webhosting: IT Fresh