Cookies management by TermsFeed Cookie Consent
facebook

Amur

Amur biely (Ctenopharyngodon idella) je na Slovensku nepôvodný druh kaprovitých rýb. Do bývalého Československa bol dovezený hlavne z dôvodu jeho rastlinožravosti, a to za účelom likvidácie porastov rákosia.

Telo amura je podlhovasté, valcovitého tvaru. Hlavne mladšie jedince sú veľmi podobné jalcom. Hlava má široké a dlhé ploché čelo, veľmi nízko posadené oči. Chrbát je tmavozelený, boky zlatavé, brucho biele. Vo svojej domovine môže dosiahnuť dĺžky až 150 cm a hmotnosti 50 kg. V slovenských podmienkach je to však menej. Najväčší jedinci v našich vodách dorastajú dĺžky okolo 100 cm a hmotnosti 10 - 15 kg. Dožíva sa veku až 15 - 20 rokov.

Pôvodný areál rozšírenia amura je východná Ázia, povodie rieky Amur a Čínska ľudová republika. Stadiaľ bol postupne rozširovaný na územie vtedajšieho Sovietskeho zväzu. Do Československa bol po prvýkrát vysadený roku 1961. Darí sa mu v teplejších vodách a je možno konštatovať, že sa výborne aklimatizoval. Vyskytuje sa v nádržiach, tôňach, odstavných ramenách aj veľkých riekach.

V prvých dňoch po vyliahnutí sa živí prevažne zoo-planktónom. Neskôr postupne prechádza na rastlinnú stravu, ktorú tvoria prevažne vodné rastliny a vláknité riasy. Pokiaľ je chovaný v kaprových rybníkoch, konzumuje aj krmivo predkladané kaprom.

zdroj: wikipedia.org


Amur


Dnes je Piatok
21. 6. 2024

Zmeniť tému


Prihlásenie

Prihl. meno

HesloRegistrácia


Anketa

Ulovili ste už sumca s hmotnosťou nad 10kg?

Áno: 1475 ľudí


Nie: 1402 ľudí


Spolu hlasovalo:
2877 ľudíWebová evidencia úlovkov - Rybačka.euBestUbytovanie.sk - Ubytovanie na Slovensku

Bezplatná inzercia - auto-moto, elektro, nehnuteľnosti, práca, služby, šport, zvieratá

Webová evidencia úlovkov - Rybačka.eu
BestUbytovanie.sk - Ubytovanie na Slovensku

Bezplatná inzercia - auto-moto, elektro, nehnuteľnosti, práca, služby, šport, zvieratá