Cookies management by TermsFeed Cookie Consent
facebook

Karas

Karas (Carassius carassius) je veľmi podobný Kaprovi, má vysoké ploché telo pokryté veľkými šupinami. Na chrbte se nachádza vyklenutá chrbtová plutva. Oproti kaprovi obyčajnému karas nemá fúziky okolo papule. Telo má pomerne vysoké, zo strán sploštené, v niektorých lokalitách se vyskytujú i formy s nízkym telom, záleží na prostredí, v ktorom žijú. Hlava je tupá s menšími koncovými ústami. Plutvy majú klasické postavenie. Zafarbenie je zelenosivé so zlatistým až medeným leskom. Na chrbte je tmavší. Boky sú svetlejšie žltosivé. Menšie jedince majú na konci tela pred chvostovou plutvou tmavú škvrnu.

Vyskytuje sa po celej strednej a východnej Európe a to až po Ural. Jedná sa o pôvodný druh, ktorý sa vyskytoval v povodí riek a rybníkov. Napriek tomu, že je schopný znášať menšie znečistenie, je karas obyčajný na ústupe a nieje hojnou rybou. V poslednej dobe obýva skôr oblasti s kľudnou vodou, kde sa nevyskytujú jeho konkurenti ako karas striebristý či sumec veľký.

Behom leta sa vyskytuje v povrchových vodách, ktoré sú prehriate slnkom a to najčastejšie v húfoch a to ako z jedincami svojho druhu tak i s ďalšími druhmi. Na zimu sa sťahuje do hlbších vôd, kde ako ostatné kaprovité ryby prezimuje.

Karas pre obživu využíva zooplanktón, živočíchy vodného dna a obmedzene i časti rastlín.

zdroj: wikipedia.org


Karas


Dnes je Piatok
24. 5. 2024

Zmeniť tému


Prihlásenie

Prihl. meno

HesloRegistrácia


Anketa

Ulovili ste už sumca s hmotnosťou nad 10kg?

Áno: 1451 ľudí


Nie: 1373 ľudí


Spolu hlasovalo:
2824 ľudíWebová evidencia úlovkov - Rybačka.euBestUbytovanie.sk - Ubytovanie na Slovensku

Bezplatná inzercia - auto-moto, elektro, nehnuteľnosti, práca, služby, šport, zvieratá

Webová evidencia úlovkov - Rybačka.eu
BestUbytovanie.sk - Ubytovanie na Slovensku

Bezplatná inzercia - auto-moto, elektro, nehnuteľnosti, práca, služby, šport, zvieratá