Cookies management by TermsFeed Cookie Consent
facebook

Lipeň

Lipeň tymiánový (Thymallus thymallus) je ryba obývajúca takzvané lipňové pásmo. Jedná sa o pomerne rýchlo tečúce potoky a riečky s veľa tôňkami a tôňami. Lipeň tymiánový je známy svojou chrbtovou plutvou a podobne ako losos a pstruh tiež tým, že vie vyskočiť do výšky pre hmyz, avšak obvykle hmyz zbiera len z hladiny.

Telo lipňa je pretiahnuté, z bokov ľahko sploštené. Typickým znakom je veľká farebná vlajkovitá chrbtová plutva, ktorá je vzhľadom k brušným plutvám posunutá k hlave. Medzi chrbtovou a chvostovou plutvou sa nachádza tuková plutvička. Hlava je vzhľadom k telu pomerne malá, zakončená ľahko zašpicatenými malými ústami spodného postavenia. Zafarbenie je streibristé, chrbát trochu tmavší. Šupiny sú malé, v úplnej postrannej čiare je 74–96 šupín.

Lipeň dosahuje dĺžky medzi 40 až 50 cm, výnimočne i viac než 60 cm. Priemerná hmotnosť rýb sa pohybuje okolo 0,3–0,4 kg. Najväčší zaznamenaný úlovok mal 72 cm a hmotnosť 6,5 kg. Lipeň se dožíva 6 až 7 let.

Lipeň obýva rýchlo prúdiace chladné podhorské toky bohaté na kyslík. Vzácnejšie sa objavuje tiež v chladných jazerách severnej Európy. Vyskytuje sa v horských oblastiach Európy od Škandinávie až po Alpy, vrátane Britských ostrovov a časti Ruska.

V dospelosti tvoria potravu lipňov prevažne larvy hmyzu, napríklad larvy potočníkov, podeniek, pošvatiek a v neposlednej rade i larvy vážok. Lipeň sa tiež živí mäkkýšmi ako je čiapočka potočná. Veľmi vzácne uloví nejakú rybu, ale prevažne sa jedná o poter, ktorý je pre lipňa ľahkou korisťou. Nemalé percento potravy tvorí tiež hmyz spadnutý na hladinu, prípadne liahnuci sa hmyz. Väčšinou však lipne hmyz zbierajú iba v ranných a večerných hodinách. Výnimkou je jeseň, kedy lipne potrebujú nabrať živiny na celú zimu, a preto sú aktívne po celý deň.

zdroj: wikipedia.org

 


Lipeň


Dnes je Piatok
21. 6. 2024

Zmeniť tému


Prihlásenie

Prihl. meno

HesloRegistrácia


Anketa

Ulovili ste už sumca s hmotnosťou nad 10kg?

Áno: 1475 ľudí


Nie: 1402 ľudí


Spolu hlasovalo:
2877 ľudíWebová evidencia úlovkov - Rybačka.euBestUbytovanie.sk - Ubytovanie na Slovensku

Bezplatná inzercia - auto-moto, elektro, nehnuteľnosti, práca, služby, šport, zvieratá

Webová evidencia úlovkov - Rybačka.eu
BestUbytovanie.sk - Ubytovanie na Slovensku

Bezplatná inzercia - auto-moto, elektro, nehnuteľnosti, práca, služby, šport, zvieratá