Cookies management by TermsFeed Cookie Consent
facebook

Sivoň

Sivoň americký (Salvelinus fontinalis) je dravá sladkovodná ryba z čeľade lososovitých.

Má vyššie stranovo sploštené telo s veľkou podlhovastou hlavou s dlho rozoklanými ozubenými ústami. Je flexibilného pestrého zafarbenia v závislosti na lokalite a ročnom období. Základné zafarbenie chrbáta je olivovo zelené s bielym mramorovaním. Boky máva svetlejšie so žltkastými i červenými škvrnami. Brucho máva oranžové až načervenalé. Prsné brušné a análne plutvy sú načervenalé a sú lemované výrazným bielym rámovaním. Pred chvostovou plutvou má malú tukovú plutvičku, ktorá je znakom lososovitých rýb. V slovenských riekach dorastá obvykle do dĺžky 30 - 40  cm a hmotnosti 0,30 - 1  kg, v jazerách aj viac.

V Európe nieje pôvodným druhom, bol dovezený koncom 19. storočia zo Severnej Ameriky. Obýva najmä prudké úseky mrenového pásma, lipňové pásmo a dolnú časť pstruhového pásma. Obýva aj jazerá a chladnejšie rybníky, kde bol vysadený. Znáša aj kyslú vodu s nižšou hodnotou pH. Výskyt v riekach je rôzny a je závislý hlavne na tradícii chovu a vysazovania.

Sivoň americký nežije v húfoch, živí sa náletovým hmyzom, larvami vodného hmyzu a drobnými rybkami. Pohlavne dospieva vo veku 2-3 rokov, trenie prebieha podľa teploty vody v októbri až novembri. Zriedkavo sa kríži so pstruhom potočným, vzniká tzv. tigrovitá ryba, ktorá sa ďalej už nerozmnožuje.

zdroj: wikipedia.org


Sivoň


Dnes je Streda
17. 4. 2024

Zmeniť tému


Prihlásenie

Prihl. meno

HesloRegistrácia


Anketa

Ulovili ste už sumca s hmotnosťou nad 10kg?

Áno: 1380 ľudí


Nie: 1296 ľudí


Spolu hlasovalo:
2676 ľudíWebová evidencia úlovkov - Rybačka.euBestUbytovanie.sk - Ubytovanie na Slovensku

Bezplatná inzercia - auto-moto, elektro, nehnuteľnosti, práca, služby, šport, zvieratá

Webová evidencia úlovkov - Rybačka.eu
BestUbytovanie.sk - Ubytovanie na Slovensku

Bezplatná inzercia - auto-moto, elektro, nehnuteľnosti, práca, služby, šport, zvieratá